Turystyczna Strona Roku 2006 w konkursie WebStarFestival
RSS
Tło
Tło
Tło
Tło
Noclegi w Polsce
Tło
Apartamenty Kraków
Apartamenty nad Morzem
Apartamenty Zakopane
Hotele Dublin
Hotele Kraków
Hotele Poznań
Hotele Szczecin
Hotele Wrocław
Kwatery Zakopane
Pensjonaty Mazury
Hotele na Świecie
Tło
Hotele Amsterdam
Hotele Barcelona
Hotele Berlin
Hotele Bruksela
Hotele Londyn
Hotele Paryż
Hotele Praga
Hotele Rzym
Hotele Wiedeń
+ Więcej Hoteli
Przewodnik
Tło
Miasta i miasteczka
Miejsca magiczne
Mistycznie
Architektonicznie
Na weekend
Pałace i dwory
We dwoje
Wodne szlaki
Z dzieckiem
Zamki i zamczyska
Polska mało znana
Tło
Koniec Świata
Nowe szlaki
Pogranicza
Pomniki przyrody
Wakacje z duchami
Aktywnie
Tło
Imprezy
Góry
Pod żaglami
Polecane strony
Tło
Apartamenty w Polsce
Villa Palladium
Hotel Dorrian Poznań
Tanie bilety lotnicze
Hotel Dal ** Gdańsk
Hotel Alpejski****
Różany Dwór
Bilety na koncerty
RePublika Talentów
Szkolenia lotnicze
Loty widokowe
Świętokrzyska Kolej Dojazdowa. Ciuchcia Express Ponidzie

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło! Austriacy podczas I wojny światowej deliberowali, jak rozwiązać problemy aprowizacyjne swoich wojsk na froncie (który w 1915 r. stał na Ponidziu). W końcu wpadli na świetny pomysł – kolejka wąskotorowa!

Drogi były kiepskie a wojsko trzeba było zaopatrywać systematycznie w żywność, mundury, broń, amunicję. W ten sposób powstała cała sieć torów, łącząca się z „normalną” koleją i z liniami, na których kursowały wagoniki z konnymi zaprzęgami.

Monarchia austro-węgierska upadła, wojna się skończyła a ciuchcia pozostała. Długo jeszcze woziła pasażerów tam i z powrotem, przetrzymała także w pełnej krasie II wojnę światową, ale przyszły czasy młodego polskiego kapitalizmu…Ostatni „regularni” pasażerowie wykupili bilety w 1994 r. Już się wydawało, że ciuchcia pójdzie na złom – tak, jak to się stało ze sporą częścią jej torów i taboru.

Ciuchcia Express Ponidzie

Na szczęście tak się nie stało! Co prawda, tylko latem, ale czarny parowóz Px48 -1724, jak za dawnych lat, z dumą ciągnie sznur wagoników przez piękne krajobrazy Ponidzia. Bucha kłębami pary, gwiżdże dumnie…. z daleka czy z bliska, podczas postoju i w ruchu wygląda po prostu imponująco!

Równie efektownie prezentują się jego trzy spalinowe zmienniczki Lxd2, lokomotywy rodem z Rumunii! Zwłaszcza numer 258 – cała czerwona zadaje szyku, kiedy ciągnie paradny zestaw wagonów. Ooo, bo oprócz „typowych” wagonów pasażerskich są też „piknikowe” czyli plenerowe – z dachem, ale bez typowych ścian, szeroko otwarte na przestrzał.

Ciuchcia Express Ponidzie

To ważne, albowiem „Ciuchcia Express” mknie przez najpiękniejsze okolice w Polsce – od Jędrzejowa aż do Pińczowa. Siedząc „w salonce”, można podziwiać najpierw pola uprawne, potem rozległe rozlewiska Nidy i dziesiątki innych widoków….Zmieniają się jak w kalejdoskopie – piękne sady, lśniące stawy, wysokie wzgórza Pińczowa, malownicze wąwozy, łęgi stepowe… Te krajobrazy są na szczęście specjalnie chronione przez rozległe tereny zespołu Parków Krajobrazowych Ponidzia.

Trudno więc dziwić się Ministrowi Transportu, że po jednej przejażdżce przyznał „Ciuchci” specjalne odznaczenie za wyjątkowe zasługi dla rozwoju turystycznego ruchu! A specjalny wagon z bufetem pozwala urządzić sobie piknik w każdym miejscu – albo na stacji „Szczere pole”, albo też w Umianowicach – gdzie na pasażerów czeka bardzo atrakcyjne „turystyczne menu”: boiska, konie, lotnie i paralotnie, kajaki, Indianie.

Ciuchcia Express Ponidzie

„Ciuchcia Express Ponidzie” ma tę jeszcze dodatkową zaletę, że nie ma sztywnego rozkładu jazdy. Można sobie wybrać i dzień, i godzinę, i dobrać najbardziej odpowiedni skład wagonów i zestaw atrakcji „na mecie”.

Problem jest tylko jeden – zbyt wiele pięknych miejsc czeka na całej trasie, aby udało się je obejrzeć podczas jednej wycieczki.

tekst: Arkadiusz Szaraniec
zdjęcia: Alicja Mazurek

Polska Izba Turystyki Jesteśmy członkiem
Polskiej Izby Turystyki
wyszukiwarka firm
REKLAMA
O nas Reklama Praca Polityka prywatności Nasi partnerzy Redakcja Kontakt
Zawartość TravelPolska © 2007-2010  All rights reserved.