Turystyczna Strona Roku 2006 w konkursie WebStarFestival
RSS
Tło
Tło
Tło
Tło
Noclegi w Polsce
Tło
Apartamenty Kraków
Apartamenty nad Morzem
Apartamenty Zakopane
Hotele Dublin
Hotele Kraków
Hotele Poznań
Hotele Szczecin
Hotele Wrocław
Kwatery Zakopane
Pensjonaty Mazury
Hotele na Świecie
Tło
Hotele Amsterdam
Hotele Barcelona
Hotele Berlin
Hotele Bruksela
Hotele Londyn
Hotele Paryż
Hotele Praga
Hotele Rzym
Hotele Wiedeń
+ Więcej Hoteli
Przewodnik
Tło
Miasta i miasteczka
Miejsca magiczne
Mistycznie
Architektonicznie
Na weekend
Pałace i dwory
We dwoje
Wodne szlaki
Z dzieckiem
Zamki i zamczyska
Polska mało znana
Tło
Koniec Świata
Nowe szlaki
Pogranicza
Pomniki przyrody
Wakacje z duchami
Aktywnie
Tło
Imprezy
Góry
Pod żaglami
Polecane strony
Tło
Apartamenty w Polsce
Villa Palladium
Hotel Dorrian Poznań
Tanie bilety lotnicze
Hotel Dal ** Gdańsk
Hotel Alpejski****
Różany Dwór
Bilety na koncerty
RePublika Talentów
Szkolenia lotnicze
Loty widokowe
Sokołowsko – Śląskie Davos

Sokołowsko to urocza miejscowość położona na terenie Parku Krajobrazowego Sudety Wałbrzyskie, w cichej dolinie Gór Suchych.

Dolina ta już w średniowieczu, ze względu na swe piękno nazwana została Doliną Radości. Unikalne walory klimatyczne przyczyniły się do powstania w tym miejscu znanego niegdyś w całej Europie kurortu.

 

Ciekawostką jest, iż był on wzorem dla planistów z Davos, pragnących w Alpach Retyckich uruchomić uzdrowisko dla osób z chorobami płuc. Tytus Chałbiński leczył w Sokołowsku swojego syna i stąd czerpał wzorce, budując kurort w Zakopanem.

Nieco obecnie zapomniane Sokołowsko – miejscowość, która zniknęła ze stron przewodników oraz świadomości turystów zamierzają odkryć na nowo przedsiębiorcy związani z turystyką, właściciele gospodarstw agroturystycznych oraz miłośnicy Sokołowska.

Pragną oni przypomnieć turystom atrakcje gminy Mieroszów, położonej na pograniczu polsko-czeskim, w pobliżu Skalnych Miast – jej nieskażoną przyrodę oraz zabytki przyrodnicze i kulturowe.

Kurort w Dolinie Radości
Sokołowsko, noszące niegdyś nazwę Görbersdorf wymieniono w 1400 r. jako miejsce posadowienia warownego zamku Radosno, nazwanego tak od Doliny Radości nad którą góruje.

W połowie XIX wieku Görbersdorf odkryła Maria von Colomb, siostrzenica feldmarszałka Blüchera i postanowiła stworzyć tu uzdrowisko. W wykupionych od Hochbergów młynach otworzyła zakład leczenia zimną wodą.

Kurort, pomimo świetnych warunków klimatycznych nie przynosił planowanych zysków. Długi wpędziły Marię do więzienia, a interes przejął ożeniony z siostrą Marii Hermann Brehmer.

Młody lekarz stał się świetnym specjalistą w leczeniu gruźlicy według własnej, nowatorskiej metody wdrażanej w zakładach przyrodoleczniczych Marii Colomb.

Udowodnił, że świeże, górskie powietrze w połączeniu z dietą, dużą ilością spacerów, zimnych natrysków oraz masaży rozgrzewających przyczynia się do poprawy stanu zdrowia chorych.


Widok na Sokołowsko i sanatorium Grunwald z Bukowca

Görbersdorf stał się najnowocześniejszym i jednym z najpiękniejszych obiektów sanatoryjnych Europy. Zaprojektowano w nim park z wypoczynkowymi pawilonami, w których czekały prysznice, napoje i lekkie posiłki.

Największą atrakcją była luksusowo wyposażona Grota Hermanna – cud architektury parkowej. Wzniesiono ją ze skał wulkanicznych Etny, oświetlono licznymi lampami i żyrandolami oraz witrażami. Pozostałości groty nadal można zwiedzać.

Cerkiew wybudowano dla kuracjuszy z Carskiej Rosji. Pomimo burzliwej historii przetrwała do dziś i jest obecnie perłą architektury sakralnej na Dolnym Śląsku.

Warto wejść do wnętrza cerkwi, które skrywa bogate malowidła naścienne najwybitniejszego polskiego ikonopisarza Michała Boguckiego. Można powiedzieć, że jest to prawosławna wersja Kaplicy Sykstyńskiej, ponieważ malowidła na sklepieniu budowli przedstawiają Sąd Ostateczny.


Cerkiew w Sokołowsku

Jednym z najlepiej zachowanych budynków sanatoryjnych w Sokołowsku jest Szpital Biały Orzeł – dawne Sanatorium Dr Römplera, przyciągający uwagę kopułą ogrodu zimowego. Cyklicznie odbywają się w nim koncerty, wystawy, przedstawienia teatralne i inne ciekawe wydarzenia kulturalne, które przyciągają gości z pobliskiego Wałbrzycha i nie tylko.

Andrzejówka to schronisko, do którego w 1936 r. na dwutygodniowy wypoczynek przybyła królowa holenderska Wilhelmina z córką – księżna Julianna pobierała tu lekcje jazdy na nartach. Od kilku lat w Sokołowsku organizowane są rajdy Holendrów śladami królowej Wilhelminy.

Po II wojnie światowej nazwę Görbersdorf zamieniono na Sokołowsko. Od lat pięćdziesiątych XX w. miejscowość była jednym z największych ośrodków leczenia chorób płuc w Polsce.

Pod koniec lat pięćdziesiątych, wraz ze schorowanym ojcem przybył tu Krzysztof Kieślowski. Zamieszkali obok kina, gdzie mały Krzysztof dość często zaglądał. Mieszkańcy, pamiętający rodzinę Kieślowskich wspominają, że nie raz zdarzało się przyłapać Krzysztofa zaglądającego przez okienko nad salą kinową.

Później, już jako reżyser bywał tutaj wielokrotnie i w 1973 r. nakręcił jeden ze swoich najciekawszych filmów dokumentalnych „Prześwietlenie”. Od kilku lat w Sokołowsku odbywają się festiwale im. Krzysztofa Kieślowskiego – w kameralnym gronie, z udziałem żony zmarłego reżysera oraz jego przyjaciół, dyskusje i wspomnienia ciągną się do później nocy.

Aktywny wypoczynek w Górach Suchych
Już w XIX w. kuracjusze szusowali po pobliskich stokach, a w okresie międzywojennym w Sokołowsku powstał znany ośrodek sportów zimowych, w którym  szkoliła się niemiecka kadra olimpijska. Powstały w tym czasie trasy zjazdowe, skocznia narciarska, tor saneczkowy oraz strzelnica dla biathlonistów.

Po II wojnie przez wiele lat trenowali tu zawodnicy klubów górniczych. Z Sokołowska wywodzi się wielu medalistów i trenerów, narciarstwa biegowego oraz biathlonu. W 2004 w Sokołowsku działały dwa wyciągi narciarskie oraz snowpark i rynna dla snowboardzistów – ich  ponowne uruchomienie planowane jest na rok 2007.

Na południowych stokach Gór Suchych położone jest szybowisko, wyróżniające się  łagodnym przedpolem i dużą ilością lotnych dni w ciągu całego roku – padają tu rekordy Polski i Czech w lotach pralotnią.

Można tu spotkać pilotów z całej Polski oraz Czech i Niemiec. Starty lotni i paralotni odbywają się przy pomocy wyciągarki stacjonarnej. Działa szkółka lotniarska, można również odbyć lot motolotnią z instruktorem.

Góry w okolicach Sokołowska przecina gęstą i różnorodną sieć szlaków turystycznych. Ich główne skrzyżowanie znajduje się obok schroniska Andrzejówka.

Przez Góry Suche prowadzi trasa morderczego maratonu Sudecka Setka czyli Nocnego Maratonu Górskiego. Odbywa się on cyklicznie od kilku lat, a jego trasa przebiega najtrudniejszymi szlakami Gór Kamiennych. Kilkuset uczestników startuje w Boguszowie-Gorcach, dociera do Andrzejówki a następnie wraca do Boguszowa.

W Sokołowsku wielokrotnie odbywały się masowe imprezy rowerowe. Na potrzeby wyścigów w kolarstwie górskim oznaczono trasy wokół Sokołowska. Znakomicie przygotowane są szlaki rowerowe z Andrzejówki w stronę Głuszycy oraz szlaki do Chełmska, Krzeszowa i Głazów Krasnoludków.

Działa też wypożyczalnia rowerów. Przez Sokołowsko wiedzie Sudecki Szlak Konny, a kilka gospodarstw agroturystycznych oferuje przejażdżki w siodle, bryczką lub saniami.

Turyści żądni ekstremalnych wrażeń mogą wybrać się na jazdy terenowe quadami, samochodami terenowymi lub zdecydować się na grę w paintball. W ofercie miejscowych biur turystycznych są również gry terenowe, biegi patrolowe, zjazdy na linach, wspinaczka i trekking w Skalnych Miastach.

Zimą w Sokołowsku i na pobliskiej Andrzejówce organizowany jest słynny Bieg Gwarków, w którym startuje co roku kilkuset zawodników.

W lipcu w Sokołowsku odbywa się tygodniowy Festiwal pod Kyczerą, organizowany przez Towarzystwo Rozwoju Sokołowska – największa, obok Biegu Gwarków impreza cykliczna. Przybywają na niego zespoły folklorystyczne z całego świata. Na scenie pod pensjonatem Leśne Źródło występowały już grupy z Kolumbii, Meksyku, Togo, Osetii, Japonii, Mongolii, oraz krajów europejskich.

teskt i zdjęcia: Ośrodek Szkoleniowo- Wypoczynkowy RADOSNO w Sokołowsku

 

Tagi: , , , ,

Polska Izba Turystyki Jesteśmy członkiem
Polskiej Izby Turystyki
wyszukiwarka firm
REKLAMA
O nas Reklama Praca Polityka prywatności Nasi partnerzy Redakcja Kontakt
Zawartość TravelPolska © 2007-2010  All rights reserved.