Turystyczna Strona Roku 2006 w konkursie WebStarFestival
RSS
Tło
Tło
Tło
Tło
Noclegi w Polsce
Tło
Apartamenty Kraków
Apartamenty nad Morzem
Apartamenty Zakopane
Hotele Dublin
Hotele Kraków
Hotele Poznań
Hotele Szczecin
Hotele Wrocław
Kwatery Zakopane
Pensjonaty Mazury
Hotele na Świecie
Tło
Hotele Amsterdam
Hotele Barcelona
Hotele Berlin
Hotele Bruksela
Hotele Londyn
Hotele Paryż
Hotele Praga
Hotele Rzym
Hotele Wiedeń
+ Więcej Hoteli
Przewodnik
Tło
Miasta i miasteczka
Miejsca magiczne
Mistycznie
Architektonicznie
Na weekend
Pałace i dwory
We dwoje
Wodne szlaki
Z dzieckiem
Zamki i zamczyska
Polska mało znana
Tło
Koniec Świata
Nowe szlaki
Pogranicza
Pomniki przyrody
Wakacje z duchami
Aktywnie
Tło
Imprezy
Góry
Pod żaglami
Polecane strony
Tło
Apartamenty w Polsce
Villa Palladium
Hotel Dorrian Poznań
Tanie bilety lotnicze
Hotel Dal ** Gdańsk
Hotel Alpejski****
Różany Dwór
Bilety na koncerty
RePublika Talentów
Szkolenia lotnicze
Loty widokowe
Pójdźka

"Tsz…,tsz…"- usłyszałem dobrze znany syk. Młode pójdźki Athene noctua upominały się o swą codzienną porcję jedzenia.

Mimo dżdżystego i nieprzyjemnego wieczoru znalezienie gniazda nie nastręczało mi wiele trudności: znajdowało się ono w otworze wentylacyjnym jednego z domków jednorodzinnych, około 8 metrów nad ziemią. Wywiad wśród mieszkańców przeprowadzony następnego dnia okazał się skarbnicą  informacji, szczególnie jeśli chodzi o lata poprzednie. Pójdźki są lęgowe tu od 12 lat.

Pójdźka

Jest to mała sowa nieco większa od syczka i mniejsza od włochatki. Krępa sylwetka ze „zmarszczonymi brwiami” i żółtymi oczami nadającymi surowy wygląd. Na głowie  brak „uszu”, czasami układa pióra szlary w ten sposób, że z boków głowy widać małe „rogi”. W zależności od nastroju sylwetka zmienia się od wyprostowanej do zgarbionej.

Kolor upierzenia jest zmienny u różnych podgatunków od szarego lub rdzawobrązowego do  płowokremowego. Na ciele występują liczne jasne plamki. Młode są ciemniej ubarwione, głowa bardziej jednolita z mniejszymi plamkami. Występuje w środowisku otwartym, od nizin do niskich gór w klimacie umiarkowanym i śródziemnomorskim. Rzadko występuje na terenach położonych powyżej 600 m n.p.m. ale czasami do 2000 m n.p.m., jak np. w Grecji i Armenii.

Unika wysokich i gęstych zadrzewień, lubi tereny rolnicze z pojedynczymi drzewami, starymi parkami, zabudowaniami rolniczymi a ostatnio również osiedla mieszkaniowe w otoczeniu łąk i pól. Jest to sowa bardziej naziemna i naskalna niż inne sowy, często przesiaduje na słupach, dachach i kominach w pełnym świetle dnia od czasu do czasu przelatując falistym lotem z jednego miejsca na drugie.

Dżdżysta pogoda  nadal się utrzymywała: pójdźki w tym czasie karmią młode prawie wyłącznie dżdżownicami, często łapanymi na drodze asfaltowej, w czym pomagają jej stosunkowo długie nogi dzięki którym zgrabnie skacze po ziemi i szybko biega susami. Pogoda bezdeszczowa skłaniała je do polowania na pastwisku, gdzie trawa była krótka, a ziemia bardzo pulchna.

pójdźka

Pójdźka zwykle siadała wtedy na słupku wypatrując ofiary a następnie zlatywała na ziemię, skacząc po trawie podobnie jak wróbel. Na rozmiękłej ziemi można było nawet znaleźć jej ślady stóp. Lubi polować na terenie porośniętym niską trawą, często zgryzaną przez zwierzęta pasterskie.

Na  przełomie czerwca i lipca pojawiły się chrząszcze – guniaki czerwczyki Rhizotrogus solstitialis: wtedy sowie wypluwki składały się głównie z owadzich pancerzyków. Dietę tej małej sowy stanowią gryzonie, małe ptaki, dżdżownice duży udział stanowią owady zwłaszcza chrząszcze i świerszcze. Zasadniczo poluje w nocy, głównie o zmierzchu, o północy i przed świtem.

Pójdźka jest gatunkiem osiadłym. Młode ptaki w pierwszym roku życia koczują w poszukiwaniu terytorium i osiedlają się w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od miejsca wyklucia. Dorosłe ptaki mogą przemieszczać się na krótkie dystanse, zwłaszcza jesienią i zimą. Pójdźka jest wybitnie terytorialna przez cały rok.

Zachowania godowe występują głownie jesienią  październiku i listopadzie a szczególnie wiosną: od lutego do kwietnia. Samiec wydaje głos godowy z eksponowanych miejsc, pokazując białą plamę gardłową, która jest widoczna na skutek rozchylenia piór na szyi przy wydawaniu głosu. Jaja w liczbie od 2 do 5 znoszone są w różnych zakamarkach budynków: otworach wentylacyjnych, strychach, rzadziej w dziuplach drzew.

Zdarzają się lęgi w norach króliczych trochę podobnie jak u blisko spokrewnionej z pójdźką, należącej do tego samego rodzaju pójdźki ziemnej Athene cunicularia  z kontynentów Nowego Świata zwanej też sówką ziemną, która składa jaja w norach małych ssaków np. nieświszczuków popularnie zwanych pieskami preriowymi Cynomys ludovicianus. 

Dorosły osobnik w pochmurne dni zwykle siadał na słupie, kilka metrów od gniazda, gdy wychodziło słońce szybko chował się w cieniste gałęzie drzew, bacznie  jednak obserwował otoczenie: gdy młode było poza gniazdem, każde pojawienie się kota odnotowane było krótkim ostrzegającym głosem pójdźki, która wykonywała przy tym charakterystyczne przysiady, świadczące o zaniepokojeniu.

Młoda pójdźka początkowo spędzała dzień blisko gniazda, ukryta w krzakach. Na widok człowieka nie było żadnej reakcji, mieszkańcy domu zachowywali się dość głośno, co widocznie znieczuliło pójdźki na odgłosy „ludzkie”.

W Polsce pójdźka jest ptakiem nielicznie lęgowym ze stałym spadkiem liczebności, jedną z przyczyn jest zanikanie terenów z niską roślinnością, na których ta sowa poluje.

tekst i zdjęcia: Robert Kruszyk

Polska Izba Turystyki Jesteśmy członkiem
Polskiej Izby Turystyki
wyszukiwarka firm
REKLAMA
O nas Reklama Praca Polityka prywatności Nasi partnerzy Redakcja Kontakt
Zawartość TravelPolska © 2007-2010  All rights reserved.