Turystyczna Strona Roku 2006 w konkursie WebStarFestival
RSS
Tło
Tło
Tło
Tło
Noclegi w Polsce
Tło
Apartamenty Kraków
Apartamenty nad Morzem
Apartamenty Zakopane
Hotele Dublin
Hotele Kraków
Hotele Poznań
Hotele Szczecin
Hotele Wrocław
Kwatery Zakopane
Pensjonaty Mazury
Hotele na Świecie
Tło
Hotele Amsterdam
Hotele Barcelona
Hotele Berlin
Hotele Bruksela
Hotele Londyn
Hotele Paryż
Hotele Praga
Hotele Rzym
Hotele Wiedeń
+ Więcej Hoteli
Przewodnik
Tło
Miasta i miasteczka
Miejsca magiczne
Mistycznie
Architektonicznie
Na weekend
Pałace i dwory
We dwoje
Wodne szlaki
Z dzieckiem
Zamki i zamczyska
Polska mało znana
Tło
Koniec Świata
Nowe szlaki
Pogranicza
Pomniki przyrody
Wakacje z duchami
Aktywnie
Tło
Imprezy
Góry
Pod żaglami
Polecane strony
Tło
Apartamenty w Polsce
Villa Palladium
Hotel Dorrian Poznań
Tanie bilety lotnicze
Hotel Dal ** Gdańsk
Hotel Alpejski****
Różany Dwór
Bilety na koncerty
RePublika Talentów
Szkolenia lotnicze
Loty widokowe
Panewniki. Bożonarodzeniowe szopki

Od lat pod koniec grudnia do Panewnik ściągają pielgrzymi i turyści, by zobaczyć jedną z największych szopek bożonarodzeniowych w Polsce, a może i w Europie.

Panewniki od ponad stu lat są siedzibą zakonu Franciszkanów. Stoi tu świątynia, która od 1954 r. nosi tytuł Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Kościół jest sanktuarium maryjnym, posiada też rangę bazyliki mniejszej.

Słynny żłóbek
Ale nie tylko kult Maryi przyciąga do Panewnik rzesze wiernych. Od lat pod koniec grudnia ściągają tu pielgrzymi, jak i zwykli turyści z Katowic i całego województwa, by zobaczyć jedną z największych szopek bożonarodzeniowych w Polsce, a może i w Europie.

Braciszkowie wznoszą ją we wnętrzu sanktuarium już pod koniec listopada albo na początku grudnia; szopka zajmuje całą absydę wysoką na 18, szeroką na 13 i głęboką na 9 metrów. Z roku na rok szopka staja się większa.

Dotychczas wypełniała lewą nawę kościelną, a w tym ma zająć i prawą. W środkowej części przedstawione są sceny ewangeliczne, z lewej sceny z życia św. Franciszka, a z prawej współczesne. Każdego roku tematyka misterium jest inna. W tym roku jest nią 100-lecie katowickiej świątyni.

Szopka w Panewnikach

Szopkę ożywia 120 figur wykonanych z drewna, gipsu i masy żywicznej. Najstarsze z nich liczą sobie 130 lat. Dla Franciszkanów najcenniejsza jest figura Jezusa, gdyż trafiła w to miejsce wprost z Betlejem.

Oprócz postaci ludzkich zauważyć można wypchane zwierzęta. Natomiast gdy spojrzymy na nieboskłon skomponowany z kilkuset żarówek i ponad 2 kilometrów kabli, ujrzymy odwzorowanie nieba znad Katowic z 24 grudnia.

Od dziesięciu lat nad stroną plastyczną całego przedsięwzięcia czuwa ludowy artysta z Jaworzynki –  Paweł Jałowiczor. Każdego roku jest to dla rzeźbiarza wielkie wyzwanie. Bo czy na pewno wszystko się uda? Czy zaszumi woda w szopkowym strumyku, czy zakręci się wiatrak, czy osioł pokiwa głową i oczywiście, czy niebo się rozgwieździ?

Warto się zastanowić nad historią żłobka. W Panewnikach pierwszy wybudowano w 1908 r., ale dopiero od 1947 r. dzieło franciszkanów można podziwiać w głównym ołtarzu. Oczywiście, tradycja ta nie zrodziła się w Katowicach, ale wiele kilometrów stąd – w Umbrii, a dokładniej w Greccio.

W 1223 r. pierwszą inscenizację przygotował sam św. Franciszek – w surowej grocie pojawiło się siano i żywe zwierzęta. Dla współczesnych świętemu ta włoska miejscowość stała się drugim Betlejem, a biedny franciszkanin stał się prekursorem tworzenia monumentalnych szopek. Lecz nie on pierwszy wybudował żłóbek. Dużo wcześniej, bo w roku 330 n.e. powstał żłóbek wybudowany w miejscu, gdzie ponoć narodził się Chrystus.

Kolekcja szopek
Potężna bożonarodzeniowa szopka nie jest jedyną oczekującą na odwiedzających. Tuż obok, w zabudowaniach klasztornych znajdziemy kolejną – ruchomą. Jest ona niebywałą atrakcją nie tylko dla dzieci.

Możemy obserwować postacie powoli wychodzące z groty. I nie byle jakie osoby, ale takie, które odegrały niebagatelną rolę w historii Kościoła, Śląska i Polski. Przemarsz ten uatrakcyjniają dźwięki kolęd.

Gdy starczy nam cierpliwości, możemy zobaczyć szopki śląskie sprzed kilkudziesięciu lat. Dostrzeżemy w nich elementy charakterystyczne dla tego regionu, czy to w ubiorze, czy też w malowanym tle.

Szopka śląska

Pewną ciekawostką są prezentowane wraz z nimi szopki afrykańskie. Tak jak i poprzednie, eksponowane są w oszklonych gablotach. Ale jakże inna w nich sceneria. Nie zobaczymy tam śniegu i oszronionych świerków, ale palmy kłaniające się Dzieciątku.

Gdy już nasycimy wzrok tą różnorodnością, której wspólnej mianownikiem jest Bożonarodzeniowy Żłóbek, koniecznie zajrzyjmy do przyklasztornych ogrodów, by zobaczyć to, co daje wiele radości najmłodszym. Kucyki, owce, strusie, gołębie, kaczki, kozy – oto bohaterowie żywej szopki.

A kiedy poczujemy zmęczenie i chłód zimowej aury, wejdźmy do Herbarium św. Franciszka, by napić się herbaty z ziół. Z pewnością będą do nas docierać fragmenty pieśni chwalących moment narodzin Jezusa, jakże wesoły moment w kalendarzu świąt kościelnych.

Informacje praktyczne
Z Katowic do Panewnik można dojechać bezpośrednio autobusami jadącymi na Ligotę.

tekst i zdjęcia: Piotr Rzok

Polska Izba Turystyki Jesteśmy członkiem
Polskiej Izby Turystyki
wyszukiwarka firm
REKLAMA
O nas Reklama Praca Polityka prywatności Nasi partnerzy Redakcja Kontakt
Zawartość TravelPolska © 2007-2010  All rights reserved.