Turystyczna Strona Roku 2006 w konkursie WebStarFestival
RSS
Tło
Tło
Tło
Tło
Noclegi w Polsce
Tło
Apartamenty Kraków
Apartamenty nad Morzem
Apartamenty Zakopane
Hotele Dublin
Hotele Kraków
Hotele Poznań
Hotele Szczecin
Hotele Wrocław
Kwatery Zakopane
Pensjonaty Mazury
Hotele na Świecie
Tło
Hotele Amsterdam
Hotele Barcelona
Hotele Berlin
Hotele Bruksela
Hotele Londyn
Hotele Paryż
Hotele Praga
Hotele Rzym
Hotele Wiedeń
+ Więcej Hoteli
Przewodnik
Tło
Miasta i miasteczka
Miejsca magiczne
Mistycznie
Architektonicznie
Na weekend
Pałace i dwory
We dwoje
Wodne szlaki
Z dzieckiem
Zamki i zamczyska
Polska mało znana
Tło
Koniec Świata
Nowe szlaki
Pogranicza
Pomniki przyrody
Wakacje z duchami
Aktywnie
Tło
Imprezy
Góry
Pod żaglami
Polecane strony
Tło
Apartamenty w Polsce
Villa Palladium
Hotel Dorrian Poznań
Tanie bilety lotnicze
Hotel Dal ** Gdańsk
Hotel Alpejski****
Różany Dwór
Bilety na koncerty
RePublika Talentów
Szkolenia lotnicze
Loty widokowe
Kurozwęki – kury, araby i bizony

Nazwa, zwłaszcza bardzo stara zawsze opowie nam coś ciekawego o dziejach miejscowości. Kurozwęki, czyli „kur dźwięki” wzięły się z dawnych, głęboko średniowiecznych czasów. Nie ma już gęstej, pierwotnej puszczy, która niegdyś rozciągała się wszędzie wokół bliskich i dalekich okolic Sandomierza.

Drużyna książęca zabłądziła w niej podczas polowania i nie mogła odnaleźć drogi do swojego obozu. Musieli spędzić noc w lesie. Dopiero poranne pianie koguta pozwoliło im odnaleźć drogę w tej głuszy. Trafili na obronny kasztel, leżący na wysokiej kępie pośród bagien, na brzegu rzeczki Czarna.

Wykopaliska i badania historyczne dowiodły, że ta „wyspa”, zapewne ze względu na swoje walory obronne (droga doń wiodła tylko z jednej strony) była zamieszkana od czasów prehistorycznych. Mieszkańcy tworzyli dodatkowe umocnienia, najpierw drewniane, potem kamienne i murowane.

Kurozwęki - fronton pałacu
Ten fronton pochodzi z XVIII wieku

Dzieje zamku są bardziej znane od 1400 r. Był rozbudowywany etapami, w pewnym momencie nawet uzyskał pomniejszoną kopię wawelskich krużganków. Jak stwierdza „Leksykon zamków w Polsce”: „(…)Budowla w Kurozwękach należy do nielicznych zabytków w Polsce, w których można dokładnie prześledzić ewolucję programu polskiej rezydencji”. Czyli od zamku obronnego otoczonego fosą po rezydencję okoloną wielkim parkiem, która z przepychem gościła ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego, kiedy wracał z niefortunnego spotkania z Katarzyną Wielką.

Kurozwęki - bizon
Rogata "głowa" miejscowego stada bizonów

Pradawna puszcza rychło zamieniła się w żyzne pola uprawne i sady. Włodarzami tych włości byli Kurozwęccy herbu Poraj, potem Lanckorońscy, a następnie Sołtykowie i Popielowie. Miejscowość słynęła m.in. ze stadniny koni arabskich.

Po uwłaszczeniu pałac przechodził niełatwe koleje losu, w pewnym momencie służył nawet jako magazyn.
Niedawno, mocno już zdewastowany, wrócił do rodu dawnych właścicieli. Odzyskał swoją dawną świetność, ale w trochę innym wymiarze.

Kurozwęki - występ
Za bizonami przywędrowali "Indianie"…

Teraz to mały „kombinat turystyczny”. W przypałacowym parku działa restauracja, barek, plac zabaw i „małe zoo” dla dzieci, gdzie można obejrzeć króliki, strusie, świnki wietnamskie oraz przejechać się na kucyku i wielbłądzie. Głębokie zamkowe lochy, odrestaurowane i osuszone będą mieściły saunę, klub fitness i barek.

A na okolicznych łęgach pasie się wielkie stado… bizonów. Można je oglądać z bliska przez ogrodzenie albo podczas przejażdżek wypożyczonymi na miejscu rowerami albo bryczkami i specjalnymi wozami „safari”, które wjeżdżają w sam środek stada. Befsztyki z bizona serwuje miejscowa restauracja.

Kurozwęki - impreza
Impreza "Szklarki" też przyciąga wielu widzów

A na arabczyku, na którym jeździła Helena Kurcewiczówna vel Izabella Scorupcco w filmowym „Ogniem i mieczem” najlepiej podziwia się te stada kosmatych olbrzymów. Oglądałem je upalnym latem, najpierw z daleka, kiedy tarzały się w piachu, dla ochrony przed gzami, a potem, kiedy ciągnęły sznurem, wydeptanymi ścieżkami „do wodopoju” – ożyły we mnie wspomnienia czytelnika „Małego Bizona” Arkadego Fiedlera, nałogowego oglądacza wszystkich westernów, w tym „Tańczącego z Wilkami”… Niewątpliwie do miejscowych atrakcji powinna dołączyć „wioska indiańska”.

tekst: Arkadiusz Szaraniec
zdjęcia: Krzysztof Krogulec

Informacje praktyczne:
Zespół Pałacowy Sp. Z o.o.
Kurozwęki ul. Zamkowa 3
28-200 Staszów
tel. (0 15) 866 72 71, 866 72 72 , 866 72 66 (do 15 w dni robocze)
(015) 866 74 20 fax 866 72 36
email: poczta@bizony.com
www.bizony.com

 

Polska Izba Turystyki Jesteśmy członkiem
Polskiej Izby Turystyki
wyszukiwarka firm
REKLAMA
O nas Reklama Praca Polityka prywatności Nasi partnerzy Redakcja Kontakt
Zawartość TravelPolska © 2007-2010  All rights reserved.